V sklopu Tedna otroka smo za učence 3. razreda centralne šole pripravili ustvarjalno delavnico z glino na kateri smo povezali ustvarjanje z vrednotami, ki jih prinašata prijaznost in hvaležnost. Učenci so spoznali glino kot naravni material, ki ga lahko oblikujemo na različne načine, se preizkusili v oblikovanju različnih izdelkov tudi po lastni domišljiji, hkrati pa krepili sodelovanje, prijaznost, hvaležnost in medsebojno pomoč. Po kratkem pogovoru o tem, kaj pomeni biti prijazen in hvaležen, so učenci razmišljali, kako lahko te vrednote izrazijo tudi skozi ustvarjanje. Učenci so pod vodstvom mentoric ustvarjali svoje izdelke. Izdelovali so figure, posodice s simboli prijaznosti. Delavnica je potekala v prijetnem, sproščenem vzdušju. Učenci so z zanimanjem poslušali navodila, nato pa ustvarjali s pravo mero domišljije in potrpežljivosti. Pri delu so se med seboj spodbujali, si pomagali in uporabljali čarobni besedi prosim in hvala, s čimer so lepo uresničevali letošnji slogan Tedna otroka. Po končanem oblikovanju so izdelke označili s svojimi imeni, da jih bomo po sušenju in žganju razstavili v razredni učilnici oziroma na šolskem hodniku kot spomin na prijazno in ustvarjalno druženje. Učenci so bili nad delavnico navdušeni. Z veseljem so oblikovali glino in ponosno opazovali, kako se njihovi izdelki postopno oblikujejo. Najbolj so uživali v tem, da so lahko delali po lastnih idejah in občutili zadovoljstvo ob končanem delu. Večina je izrazila željo, da bi podobne ustvarjalne dejavnosti ponovili še kdaj. Popoldansko ustvarjalno vzdušje je bilo ves čas polno smeha. Učenci so skozi ustvarjalnost doživeli, da je prijaznost res tista, ki nam daje »krila« in da lahko s preprostima besedama prosim in hvala polepšamo dan sebi in drugim.
Zapisala: Katja Kovačič Kokošar





















