Osnovna šolaBožidarja Jakca

Novice

Vrvež v Lanini glavi

Drugi prispevki

Učitelji in ostali odrasli lahko samo ugibamo, kako se počutijo naši otroci in mladostniki. Spomin namreč taisti hip, ko izstopimo iz pubertete, izbriše ves polnilnik in ostane le vprašanje:

Ali so odrasli sploh kdaj bili mladi?

Kljub temu učitelji OŠ Božidarja Jakca verjamemo, da smo se letos s priredbo risanega filma Vrvež v moji glavi, ki ga je v dramsko obliko in na oder spravila učiteljica Dajana Trifunović, uspeli spomniti, kako je bilo, ko smo bili najstniki.

V naših glavah je mrgolelo vprašanj in občutkov, ki so si pogosto nasprotovala, tako se v igri občutki ves čas prepirajo med seboj. Lana, ki ji je podobo dala učiteljica Aleksandra Jović, se je na začetku sprla z učiteljico Ireno Koudela, ki je upodabljala Lanino mater. Zato ji ta ni pustila ven s svojo prijateljico Zalo, ki je bila v telesu učiteljice Karmen Vergolin.

V hipu, ko je Lana dobila sporočilo njene simpatije Nejca (vlogo je uprizoril učitelj Andrej Zrimšek), se oglasita strah z velikimi očmi učiteljice Anje Kos in tesnoba, ki jo je pričarala učiteljica Vanja Suhadolnik. Skupaj z učiteljico Manco Mohar v vlogi žalosti se zarotita proti ostalim čustvom in jih v trenutkih, ko je Lana zaradi prekomerne uporabe telefona otopela, počasi onesposabljajo. Tako kmalu ni več sposobna regulirati ne jeze, ki jo je igrala učiteljica Nadja Korelc, niti gnusobe, ki ji je podobo dala učiteljica Nina Bernard, kaj šele veselja, ki ga je uprizorila učiteljica Nataša Krajnčan.

V svoji tesnobi in žalosti Lana ne hodi v šolo, samo še spi in visi na telefonu. Kmalu jo iz nesrečne zanke reši Nejc, ki jo obišče, še najbolj pa se razveseli svoje najboljše prijateljice Zale. Takrat se glavna junakinja zave, da mu čutiti prav vse, da bi lahko bila, kar je.

Upamo, da smo učitelji dosegli svoj cilj: pokazati otrokom, da se jih trudimo razumeti, da je čustvena regulacija nekaj nujnega in neizbežnega, da je beg v ekran lahko zelo nevaren in navsezadnje, da smo tudi odrasli nekoč le bili mladi. 😊

Komentarji in odzivi učencev:

  • Najbolj mi je bila všeč zelena gravža. (Ivona, 1.a)
  • Video, kjer je ravnateljica kazala 6-7, 6-7. (Rafael, 1.a)
  • Všeč mi je bilo, da so nastopali učitelji. (Leon, 1.a)
  • Lana je bila tako nesramna, da bi ji mama morala vzeti telefon. (Amina, 2.a)
  • Smešna mi je bila žalost, ko je metala robčke po tleh. (Mak, 2.a)
  • Všeč mi je bila jeza in druga čustva, ki vplivajo na to, kako se obnašaš, kako se pomešajo in vplivajo na vedenje. (Tevž, 4.a)
  • Ko sem jezen, globoko zadiham. Če sem žalosten se zaprem v sobo in počakam, da mine. Pomaga mi mami in najboljši prijatelj. (David, 4.a)
  • Igra je bila super, sploh uporaba slenga.
  • Fajn igra, všeč nam je da so nastopali učitelji.
  • Učiteljicam in učitelju so bile vloge pisane na kožo.
  • Super, da so uporabili stvari iz sodobnega časa. 6-7, 6-7.